testy


Idź do treści

Menu główne:


Strona 1

Ciurkadełko

Ciurkadełko (niem. Worpitzky Quelle) – Niepozorne, a jak malownicze miejsce. Filuterna nazwa tego zachwycającego miejsca w pełni oddaje urok wypływającej z gruntu wody. To miejsce ma także drugą równoprawną nazwę w przewodnikach, "Wyciek". Lecz o ile bardziej dźwięczne i miłe skojarzenia oddaje nazwa Ciurkadełko!

Ciurkadełko
Tych którzy zapragną na własne oczy zobaczyć to kiedyś niezwykłe, obecnie zapomniane miejsce zapraszamy do odwiedzenia Ciurkadełka na szlaku. Poszukiwanie Ciurkadełka można rozpocząć w Zdrojach na ul. Mącznej obok Szpitala. Idąc szlakiem niebieskim w kierunku płd. przechodzimy pod wiaduktem. Dalej do szlaku niebieskiego dołącza szlak zielony. Cały czas idąc Szwedzkim Brukiem podążamy szlakiem zielonym. Pozostawiamy wyraźnie skręcajacy w lewo szlak czerwony i po około 50 metrach po lewej stronie naszym oczom powinny ukazać się zakole strumienia oraz schody - jedyna pozostałość po istniejącej kiedyś pięknej zabudowie tego miejsca.
Ciurkadełko - źródło i ciek w północno-zachodniej Polsce, prawy dopływ Chojnówki. Płynie przez środkową część Puszczy Bukowej.


Źródło: własne
źródło fotografii: www.prawobrzeze.eu

zobacz pozostałości


Sanatorium "Bismarckhöhe"

W roku 1900, doktor medycyny Lindtner, kupił ziemię od gminy Hökendorf, z zamiarem otwarcia kliniki - sanatorium. Pieczę nad projektem i budową kompleksu "Sanatorium Finkenwalde" (tak paradoksalnie nazwano obiekt) nadzorował Carl Kelm. W 1902 roku kompleks otwarto.

Ciurkadełko
W 1902 roku kompleks otwarto. W jego skład wchodziły pawilon zimowy i letni połączone ze sobą korytarzem, którym można było dojść do dużej, przeszklonej sali jadalnej. Posiadał również elektryczność, a zatrudnieni tam specjaliści należeli do najbardziej cenionych w swoim fachu. Od 1910 roku sanatorium nosiło nazwę "Bismarckhöhe". W czasie trwania I wojny światowej (1914-1918) było nieczynne, ale po jej zakończeniu, na cztery lata znów powrócili do niego pacjenci - w przeciwieństwie do "Sanatorium Buchheide", które zostało zamknięte.W latach 1923-29 obiekt - przekształcony w miejski dom dziecka - działał pod nazwą "Kinderheim Bismarckhöhe". W roku 1926 przebudowano fasady budynków, otynkowano elewacje, znikły wszelkie ornamenty i upiększenia. W roku 1929 powstał tam dom starców. Z tego czasu zachował się do dziś - wybudowany w roku 1930 - betonowy podjazd dla wózków inwalidzkich. W roku 1937 w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu wybudowano autostradę. Ostatni ślad "Bismarckhöhe", to książka adresowa z 1943 roku. Niestety jedyną informacją jest to, że właścicielem było wówczas miasto Stettin.
Budynki
"Bismarckhöhe" przetrwały działania wojenne z marca 1945 roku, jednak na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych zostały rozebrane przez mieszkańców. Do dziś pozostały słupy bramy wjazdowej (jeden stoi), wspomniany już podjazd dla wózków i fragmenty fundamentów bud.


źródło: www.prawobrzeze.eu
źródło fotografii: www.prawobrzeze.eu


Ponikwa

Ponikwa (niem. Gold Bach) – zanikający strumień. Płynie przez środkową część Puszczy Bukowej w województwie zachodniopomorskim.

Ponikwa
W 1906 roku zostało obudowane przez Buchheide Verain, w 1927 roku obudowę zmieniono. Do czasów obecnych zachowała się częściowo, ale przewiduje się przywrócenie dawnego stanu. Ponikwa płynie z północnego wschodu na południowy zachód, po przepłynięciu 1 kilometra natrafia na podłoże przepuszczalne i zanika na wprost Czajczej Góry. Okresowo przy wyższym stanie wody tworzy niewielkie rozlewisko nieco bliżej Drogi Binowskiej. Niegdyś ten strumień obfitował w wodę na tyle, że mimo jej ubytku na luźnych utworach podłoża, dopływał do zanikającego dziś Jeziora Węglinko


źródło: www.wikipedia.pl
źródło fotografii:
www.prawobrzeze.eu

zobacz pozostałości


Lwia Paszcza

Lwia Paszcza (niem. Gené Grund, Gené Quelle) – źródło w północno-zachodniej Polsce, prawy dopływ Lisiego Potoku. Znajduje się w środkowej części Puszczy Bukowej.

Lwia Paszcza
Źródełko w malowniczym kolistym rozszerzeniu doliny Lisiego Potoku, w 1893 r. zostało obudowane i ujęte w żeliwny odlew lwiej paszczy, stąd powojenna nazwa źródełka i doliny leżącej między Zamczyskiem na południu i Odyńcem na północy. Dawna niemiecka nazwa Gené Grund, Gené Quelle została nadana na cześć Carla Ludwiga Gené, który był nadleśniczym w Śmierdnicy, wielce zasłużony dla Puszczy Bukowej.


źródło: www.wikipedia.pl
źródło fotografii: www.prawobrzeze.pl

zobacz pozostałości


Szwedzki Młyn

Szwedzki Młyn nazwa tego miejsca pochodzi od istniejącego tutaj młyna. Historia młyna sięga już 1274. Był własnością klasztoru cystersów z Kołbacza. Po sekularyzacji zakonu Cystersów 1535 roku ostatni jego opat osiadł Kołowie pobierając daninę od dzierżawcy młyna.

Szwedzki młyn
Młyn w tym czasie pełnił funkcję kuźni wodnej. Wykuwano w nim blachy miedziane. Kolejną zmianą było przekształcenie młyna przez Szwedów w młyn prochowy, a miało to miejsce w czasie wojny 30-letniej. Niestety podczas wycofywania niszcząc młyn. Odbudowano go w 1813. Przekształcając go po raz kolejny na młyn papierniczy. Produkował teraz worki dla cementowni w Zdrojach. Kolejna zmiana jego funkcji nastąpiła w roku 1860. Założono w nim popularną wśród dawnych mieszkańców Szczecina - gospodę turystyczną. Niestety podczas II Wojny Światowej uległ zagładzie. Obecnie znajduje się tam uroczysko z pozostałościami dawnego młyna zbożowego po obu brzegach Chojnówki obejmujące Młyńską Górę, dawny staw, polanę z zaniedbanym poletkiem łowieckim i cmentarzyk ewangelicki, w nim m.in. pęknięta stela z grobu kobiety ur. 1790 zm. 1811 Friederike Jaeckel. Do dzisiaj zachował się też tam skromny monument upamiętniający poległego 15.06.1918 r. we Francji Ottona Jaecke Z samego młyna obecnie widoczne są tylko fragmenty przyziemia budynku przy Młyńskiej Górze a także pozostałości po stawie młynarskim i zastawce spiętrzającej niegdyś wodę.

źródło: www.wikipedia.pl
źródło fotografii: Jarosław Filipiak, Olgierd Różycki, Szczecin na starej widokówce, Część 6. Bez tytułu, Wydawnictwo Rolhelp, Szczecin 1997

zoabcz pozostałości


Pomnik Gene

Pomnik Carla Ludwiga Gene nadleśniczego ze Śmierdnicy stoi przy szlaku czerwonym z Kijewa do Ogrodu Dendrologicznego. C.L Gene ur. 08.05.1820 w Cosseblatt zmarł w Szczecinie w 16.06.1893 z pochodzenia Francuz.

Pomnik Gene
W roku 1863 zostaje nadleśniczym w Śmierdnicy. Był wielkim miłośnikiem Puszczy Bukowej. Jego działalność możemy dostrzec i dzisiaj, wyznaczył on bowiem trasy turystyczne, drogi, pobudował mostki i schody. Odnalazł również wiele drzew pomnikowych. Powiększył i doprowadził do świetności Ogród Dendrologiczny w Glinnej. Ok. 1870 k. Śmierdnicy odkrył złoża węgla brunatnego. Zginął nagle śmiercią tragiczną - został zastrzelony przez kłusownika. Jego zasługi nie zostały zapomniane. W 1894 roku Buchheide-Verrain (Towarzystwo Miłośników Puszczy Bukowej) wybudowało widoczny na fotografii pomnik. Na jego cześć nazwano również źródło i strumień (czyt. Lwia Paszcza)

źródło:
1)
własne
2) Encyklopedia Szczecina tom. 1 A-O Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 1999
źródło fotografii: własne

zobacz


Uroczysko Mosty

Uroczysko Mosty znajduje się w Puszczy Bukowej, w dzielnicy Szczecin-Podjuchy. Właśnie tym miejscu zlokalizowano tajny poligon SS oraz Wehrmachtu. Był wykorzystywany w latach 30. XX wieku i najprawdopobniej podczas ostatniej wojny światowej.


Uroczysko Mosty
Przebywający tam, żołnierze szkolili się, jak wysadzać mosty (do dziś widać otwory na ładunki wybuchowe), oraz usuwania szkód. Wiedza niemieckich saperów zdobyta na tym poligonie pomogła w kampaniach wojennych Wehrmachtu w czasie II Wojny Światowej. Podczas działań wojennych funkcjonował tutaj obóz dla kobiet z Łodzi i Pabianic. Kobiety pracowały w fabryce sztucznego jedwabiu. Poszukiwania Uroczyska musimy zacząć od Ulicy Smoczej skręcając w drogę brukowaną tuż za autostradą, następnie prawo tuż za samą strzelnicą i na koniec w lewo

źródło: własne
źródło fotografii: własne

zobacz pozostałości



Powrót do treści | Wróć do menu głównego